Ergonomie sezení (původní verze z M1.cz)

Z Ergonomická encyklopedie - M1 Aréna
Přejít na: navigace, hledání
Toto je stará verze ergonomie, přejděte prosím na 10 zásad ergonomie sezení.


Úvod

Aby bylo jasno hned zpočátku. M1 prosazuje v ergonomii u PC řešení, které zatím pracovně nazýváme SEDĚT-LEŽET-STÁT. Víme, je to pro Evropany šok, zvláště pro ty konzervativnější. Ale je to realný vývoj ve světě, a nic s tím asi neuděláme...

Židle

Čím víc o židlích a ergonomii víme, tím víc víme, že nic nevíme. Víme ale, že víme víc, než mnozí jiní ;-)

Jedno je jisté. Každý, kdo 8 hodin denně sedí, bude mít dříve či pozdeji zdravotní potíže. Jde pouze o to, aby to nebylo dříve, ale později.

Musíme si uvědomit, že přirozený výběr přírody nás nestihl vybavit páteří, určenou na dlouhodobé sezení. Naopak, ta ke zdravé funkci potřebuje pohyb, především pro zajištění stabilního přísunu tekutin do oblasti meziobratlovych plotének a pro posilování zádového svalstva. Kromě páteře jsou při sezení, hlavně špatném sezení, ohroženy i ostatní funkce našeho těla, ale to by vydalo na celou přednášku - vždyť někteří to mají jako hlavní zaměstnání.

Nemůžeme-li tedy nesedět, zkusme alespoň střídat polohu vsedě s polohou vleže a se stáním u vysokého prac. stolku, to vše doplněné častou chůzí (např. pro listiny do skříně - máme na mysli dnes tolik oblíbené stolové skříně, které působí přesně opačně), případně ještě klečením na klekačce.

Jinak řečeno, sedět co nejméně!

Za ty dlouhé roky, co prodáváme židle, jsme došli k zajímavému závěru. Existují židle, ve kterých se člověk cítí od první chvíle příjemně, pohodlně. A pak jsou i takové, které při prvním dosednutí přímo šokují např. PW THERAPIA nebo PW OFFICE 3930. A teď zkuste hádat, které jsou zdravější...

Jediným řešením, jak zároveň sedět a být v pohybu, je sedět tzv. DYNAMICKY. Jednoduše řečeno: čím méně páček na židli je nastaveno "napevno", tím více je sezení dynamické a zádové svalstvo lépe pracuje na udržování správné fukce páteře. Jinými slovy, "zdravá" židle (má-li toto spojení vůbec smysl - asi tak jako "zdravá" cigareta) umožňuje synchronní pohyb sedáku a zádové opěry spolu s tělem při permanentní opoře v zádové oblasti bez jakéhokoliv manuálního ovládání (= židle se synchronní mechanikou). Vedlejším efektem takové mechaniky je, že uživatel neztrácí čas složitým nastavováním.

Bohužel dalším vedlejším efektem SYNCHRONNÍ MECHANIKY je, že se celou dobu sezení snaží nás VYTLAČIT ze sedáku směrem dopředu (aby nás pružina, tlačící zádový opěrák dopředu, mohla dostatečne podpírat ve svislé poloze, musí být nastavena relativně silně, jenže tím nás, při našem neustálém vrtění se, nepozorovaně posouvá vpřed). Nezbývá nám, než si třeba 50x denně poposednout opět dozadu - musíme si uvědomit, že nesedíme-li zcela vzadu, nemůže bederní opěrka neboli lordozní prohnutí zádového opěráku, vůbec správně působit-tlačit na bederní oblast naší páteře.

Dobrá rada na závěr: sledujte víc to, co je pod sedákem, něž pouhý vzhled židle. Že kvalita židle souvisí i s cenou, nemusíme snad zdůrazňovat.

K síťovaným zádovým opěrákům asi není co dodat. Nemají chybu, jestliže: - napínací rám má správný tvar (především by neměl nikde tlačit) - je správně zkonstruovaná bederní opěrka (tj. vertikálně i horizontálně nastavitelná) - nesedíme v průvanu (např. u výfuku klimatizace), vyžaduje to pak teplejší oděv

Můžeme se také setkat s pojmem unisexová židle. Jsou to všechny židle vhodné současně pro obě pohlaví. Moc jich ale není. Jde o to, že díky posuvu sedáku dopředu a oddálitelným područkám od sebe je vhodná pro muže (většinou mají delší stehenní kosti a širší ramena) a při opačném nastavení zas pro ženy (kromě modelek mají ženy vesměs kratší stehenní kosti a užší ramena). Problém často nastává také u podhlavníku - je-li dostatečně vydutý dopředu (s malým poloměrem a případně malým rozměrem výškovým) a nedostatečně nastavitelný výškově.

Další nejasný pojem může být univerzální židle. Tam patří takové unisexové židle, které vyhovují drtivé většině postav a navíc jsou univerzálně použitelné - tj. pro běžné referenty, pro PC-maniaky (dlouhé hodiny u PC skoro bez pohybu), pro účetní (manipulující s papíry), pro grafiky, do recepce, pro manažery atd. atd.

Složitější je to s nejnovější módou síťovaných sedáků (bez textilní a pěnové výplně): - jsou hygieničtější (roztoči...) - v létě určitě lépe klimatizují dotykové plochy lidského těla - horší je to ale s rovnoměrným rozkládáním tlaku - po dosednutí se totiž vytvoří jakási mísa, kde největší tlak cítíme na okrajích... a někteří odborníci tvrdí, že to může časem negativně ovlivnit vzájemnou polohu pánevních kostí, jakože ženy nebudou pak moci tak snadno rodit, chlapi budou chodit jak kachny apod.... běs a děs ;-)

K sedacím, gymnastickým míčům, sedacím klínům a všem židlím, kopírujícím jejich dobré vlastnosti, říkáme toto: Nemají chybu, jestliže se to s nimi nepřehání - velká část ortopedů je k trvalému sezení nedoporučuje.

Ještě jedna důležitá informace: I na kvalitní židli dokáží někteří sedět špatně: - hlídejte si, aby jste seděli co nejvíce vzadu (i kdyby jste si měli 50x za den poposednout - je to daň za SYNCHRONNÍ MECHANIKU, která se snaží nás neustále posouvat dopředu), bederní opěrka musí TLAČIT do prohlubně v páteři a přítlak musí být správně nastaven - odvykněte si sedět dlouhodobě s překříženýma nohama, takový posez podporuje vznik křečových žil.

Pár myšlenek a postřehů (nejen) z oblasti ergonomie je i na našem blogu v rubrice "ergonomie" zde ...

Nejnovější počin v oblasti ergonomie v ČR (dokonce od ryze české firmy PROWORK) jsou 3 řady židlí THERAPIA se 4 bioaktivními tvarovými zónami. Komplexní povídání o Therapiích je i zde ...

Další info o zdravém sezení zde ...

Doporučujeme navštívit naše STUDIO ZDRAVÉHO SEZENÍ v pražské pobočce (není ještě hotové, ale používat už ho lze).

Příslušenství k židli

Zádová opdložka

Opěra v této oblasti zad je důležitá pro správné sezení. V opačném případě dochází k nerovnoměrnému tlaku na meziobratlové ploténky v bederní části páteře, což při dlouhém sezení bývá častým zdrojem bolestivých potíží. Zádová podložka (opěrka) umožňuje, aby si každý jednotlivec individuálně nastavil podepření zad podle profilu své páteře (9 poloh). Česká ergonomická společnost doporučuje používání této zádové opěrky nejen při práci u počítače, ale i při jiných činnostech vsedě, například v autě a podobně.

Klávesnice

Výzkumem bylo zjištěno, že fyziologicky nejvýhodnější poloha klávesnice a myši je v optimální dosahové zóně, což je oblast bezprostředně před trupem, kterou lze snadno rukama obsáhnout bez ohybu zápěstí či ramen. Při déletrvající práci v sedě s rukama mimo tuto zónu se vychylují ramena a zvyšuje se diskomfort a tenze v oblasti šíje a svalů ramenního pletence.

Jedním z nejdůležitějších činitelů je výška pracovní plochy, která ovlivňuje polohu a sklon ramen, nadloktí, loktů, předloktí a rukou. Příliš vysoký stůl nutí k zvednutí ramen, paže v lokti svírající ostrý úhel a předloktí je stlačeno hranou stolu, což vede k iritaci přilehlých svalových skupin, omezeného průtoku krve a k bolestem, které zasahují až do šíjové oblasti. Snížení pracovní plochy vede k přirozenějšímu držení paží s úhlem v lokti větším než 90°, což odstraňuje jednu z hlavních příčin diskomfortu. Dobrý klávesnicový mechanismus umožňuje práci v této optimální zóně a tím přispívá k omezení potíží.

Dalším zdrojem potíží při práci na klávesnici, umístěné na vysokém stole je extenze ruky, tj. ruka v zápěstí zvednutá nahoru. Příčinou toho je pozitivní sklon klávesnice, kdy je její vzdálenější hrana zvednuta. Ergonomický klávesnicový systém znemožňuje tento negativní úhel, dovoluje pouze sklon neutrální či negativní, což vede k tomu, že ruka s předloktím jsou v rovině. To udržuje zápěstí v neutrální poloze a napomáhá prevenci poškození rukou syndromem karpálního tunelu.

Gelová podložka pod zápěstí ke klávesnici a myši

Technologie speciálních gelů našla uplatnění i u podložek ke klávesnici a myši.

Gelová podložka je pokryta speciální tkaninou. Podporuje neutrální polohu ruky, kdy předloktí, zápěstí i dlaň jsou v jedné rovině. Váha paže spočívá na podložce. Díky pružnosti a tlumícím vlastnostem gelu zabraňuje vzniku tlakových bodů, které mohou vést až k vážným problémům, tzv. syndromu karpálního tunelu (SKT).

Větší myš může zredukovat extenzi ruky a riziko SKT.

Uživatelé by měli sledovat práci s myší a okamžitě vyměnit ruce při prvních náznacích bolesti nebo brnění rukou. Myš by v zásadě měla být symetrická, aby šla lehce používat oběma rukama. Stejně tak deska pro klávesnici by měla umožnit práci s myší po obou stranách klávesnice.

Podpěra předloktí

Podpěry předloktí odstraňují všechny nevýhody pevných i nastavitelných područek u židlí a křesel. Stále kopírují pohyby ruky bez jakéhokoliv nastavování, což žádné židlové područky nedokážou. Nahradí područky i při práci ve stoje.

Čelist se dá nastavit na tloušťku stolu až 64 mm (větší typ), jemně se dotáhne šroubem - černým kolečkem pod deskou stolu. Opěrky se pohybují ve dvou mírně dobržďovaných kloubech a výška ramene je snadno nastavitelná šroubem. Opěrky NEJSOU konstruovány tak, aby poskytovaly oporu například při vstávání od stolu. Jsou určeny pro práci s klávesnicí (případně pro práci v laboratoři atp, ale to je jiné provedení, než na obrázcích). Nosnost kovových dílů je 12 kg u každé opěrky, což pro podepření rukou při psaní nebo práci s myší dokonale stačí.

Předloktí je nejvhodnější podložit zhruba v těžišti, takže při práci nemusíte vyvíjet žádné úsilí na jejich držení na opěrkách. Podpěry se podle potřeby volně pohybují, ruce "plují" v horizontální rovině. Váha paží spočívá na opěrkách - celá oblast ramen, šíje, trapéz atd. se uvolní a zbaví zátěže, která způsobuje únavu a při dlouhodobějším namáhání i trvalé poškození (z angličtiny RSI).

Vlastní podložka, o kterou se opírá předloktí, je potažena jehněčí kůží, která je příjemná i v létě, kdy míváte krátký rukáv. Podložka se dá vyjmout a omýt mýdlovou vodou. Kdybyste ji snad po mnoha letech práce potřebovali vyměnit, lze ji dodat samostatně.

Podnožka obyčejná

Při sezení je užitečné, jsou-li nohy podepřeny poněkud výše než na podlaze.

Podnožka s masážními kuličkami - masážní kolébka

V poslední době se stále častěji vracíme ke starým léčebným metodám, které vycházejí z filozoficko-etických koncepcí Dálného východu. Vracejí se v nové podobě, částečně prověřené pozorováním a zkušenostmi, jako je např. bioenergoterapie.

Alexander Loren, jeden z propagátorů a autorů tohoto terapeutického proudu, napsal: “Existuje jedna hlavní energie v lidském těle, která se projevuje jako psychický jev nebo jako pohyb somatický, nazýváme ji bioenergií.“

Existují různé metody terapie, zajištující obnovení energetické rovnováhy v organismu. Podrobněji bychom se zastavili u metody nazvané reflexologie. Znali ji staří Hindové a Číňané, kteří ji používali jako doplňkového léčení k akupunktuře. Už v roce 3000 př. Kr. dělali Číňané masáže určitých partií chodidel a dosahovali znamenitých výsledků léčení. Reflexivní terapie se používalo i v některých jiných zemích.

Spočívá v tom, že masáž jistých partií lidského těla se projevuje na jiných místech. Masáží příslušné partie chodidla se dosahuje dobrých léčebných výsledků v takových případech, jako je astma, stresové stavy, únava, bolesti hlavy apod. Už při masáži bolest v příslušném orgánu pozvolna zaniká podle toho, jak celý organismus upravuje fyziologickou nerovnováhu.

Jak si tento jev vysvětlit ve světle dnešní lékařské vědy? Je známo, že lidská kůže má společná nervová centra s vnitřními orgány. Reflexologie se zakládá na tom, že celé tělo je reprezentováno hlavně chodidly. Masírujeme-li příslušné partie, působíme tím na jisté vnitřní orgány.

Procedura masáže je velmi prostá. Pacient pohodlně sedí s volně přístupnými chodidly a řídí se připojenou kresbou a masíruje příslušné místo. Při masáži se bolest může projevit nejen na masírovaném místě, ale i v příslušném léčeném orgánu. Často se stává, že už po prvním léčebném zákroku bolesti poleví. Jak je vidět, popisovaná léčebná metoda je prostá. Pacient ji může uplatňovat sám bez pomoci druhé osoby. Stačí postupovat podle obrázků a naučit se masáži určité patrie chodidla.

Velice vhodná pro tyto partie chodidel je MASÁŽNÍ KOLÉBKA pro nohy, která navíc podporuje lepší krevní oběh a brání otokům dolních končetin. Budete-li tuto formu léčby provádět pravidelně, určitě se brzy projeví výsledek.

Dlouhé vysedávání zatěžuje organismus tím, že je omezen průtok krve v dolních končetinách, žilní návrat krve k srdci je ztížen, nohy těžknou a otékají. Pro srdeční sval to znamená vyšší zátěž a při nepodepřených nohách je zatížena i bederní páteř. U osob s oslabenými žilními stěnami je to rizikový faktor pro vývin varifaxů (křečových žil).

Nejlepší obranou proti tomu je pohyb, který umožňuje lepší cirkulaci krve a brání jejímu hromadění v dolních končetinách. Nožní masážní kolébka provokuje pohyb nohou podobně, jako houpací křeslo povzbuzuje k houpání. Povědomý i vědomý pohyb nohou zaměstnává většinu nožních i lýtkových svalů, čímž podporuje lepší krevní oběh a brání otokům dolních končetin. Občasná masáž chodidel je prospěšná k osvěžení celého organismu. Pohyb dolních končetin při sezení přispívá k prevenci vývinu křečových žil. Tato kolébavá podložka má speciální funkci a osoby trpící onemocněním dolních končetin by měly její používání konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Držák CRT monitoru

Mnoho odborníků doporučuje umístit horní část obrazovky monitoru do výšky očí. Rameno podporuje aktivní sezení uživatele, který často mění svou pracovní polohu, což je ze zdravotních i pracovně produktivních hledisek výhodné. Umožňuje lehce nastavit monitor jak výškově, tak stranově. Znamená to možnost umístění obrazovky do výhodné polohy pro uživatele, kterou lze snadno měnit. Prospívá tím zrakovému vnímání a současně podporuje možnost fyziologicky vhodné polohy těla při práci u počítačové obrazovky i její časté změny. Navíc šetří místo na stole, neboť pod monitor lze umístit například potřebné písemnosti.

Držák LCD monitoru

Ploché monitory nabízejí především lepší řešení prostoru, ale jejich největší výhodou je, že mohou být snadno montovány na regulovatelná ramena, která dovolují najít ideální pozici pro každého individuálního uživatele. Rameno podporuje aktivní sezení uživatele, který často mění svou pracovní polohu, což je ze zdravotních i pracovně produktivních hledisek výhodné. Umožňuje lehce nastavit monitor jak výškově, tak stranově i hloubkově.

Držák laptopu (notebooku)

Samotný laptop je z hlediska ergonomie to nejhorší, co můžeme pro sebe udělat! Design přenosných počítačů totiž neumožňuje zaujmout správnou pracovní polohu. Navzdory této skutečnosti stále více lidí používá přenosné počítače jako svůj hlavní pracovní nástroj. Ale vzniká zde další problém: monitor notebooku nemá stejné rozlišení a kontrast jako samostatný LCD monitor (uvědomme si, co je nejzdravější pro lidské oči: co největší monitor s co největším písmem, umístěný co nejdále od očí), navíc klávesnice je často užší a neergonomická a přispívá tak ke špatným pracovním polohám. Pokud laptop slouží pro krátkodobé použití, je to v pořádku. Ale musíme-li ho používat stále, nabízejí se 2 řešení: 1) držák laptopu (který nám alespoň monitor zvedne a přiblíží a přinutí nás pořídit lepší klávesnici), nechceme-li už investovat do dalšího monitoru a držáku LCD monitoru 2) k notebooku připojit samostatný monitor, klávesnici a myš, abychom mohli nastavení přizpůsobit ve správné poloze. A potom zbývá už jen DRŽÁK LCD MONITORU a DRŽÁK KLÁVESNICE, abychom mohli střídat polohu vsedě s polohou vleže, máme-li správnou židli ;-)

Držák dokumentů

Vzhledem k důležitosti symetrie těla při práci by měly být všechny dokumenty, se kterými pracujeme, umístěny v jedné přímce s klávesnicí a monitorem, aby se zabránilo asymetrickým pohybům krku. Pokud nemáte přímý stojan na dokumenty a místo toho položíte dokumenty k jedné straně obrazovky, měňte umístění těchto dokumentů z jedné strany obrazovky na druhou, vyvarujete se tím nebezpečím plynoucím z dlouhodobého jednostranného pohybu.

Další zajímavé informace:

Prof. RNDr. Jiří Zlatuška, CSc., Masarykova universita Brno - Počítače a zdravotní rizika

Oborový portál Bezpečnost a ochrana zdraví při práci, část Ergonomie

Výzkumný ústav bezpečnosti práce