Podnožka

Z Ergonomická encyklopedie - M1 Aréna
Přejít na: navigace, hledání

Podnožka, nebo také podložka, je k sezení potřeba, neopírají-li se nohy při správném sezení o podlahu. Podnožka je podepře a zamezí tak sedáku stlačovat stehna.

Podnožka s masážními kuličkami - masážní kolébka

V poslední době se stále častěji vracíme ke starým léčebným metodám, které vycházejí z filozoficko-etických koncepcí Dálného východu. Vracejí se v nové podobě, částečně prověřené pozorováním a zkušenostmi, jako je např. bioenergoterapie.

Alexander Loren, jeden z propagátorů a autorů tohoto terapeutického proudu, napsal: “Existuje jedna hlavní energie v lidském těle, která se projevuje jako psychický jev nebo jako pohyb somatický, nazýváme ji bioenergií.“

Existují různé metody terapie, zajištující obnovení energetické rovnováhy v organismu. Podrobněji bychom se zastavili u metody nazvané reflexologie. Znali ji staří Hindové a Číňané, kteří ji používali jako doplňkového léčení k akupunktuře. Už v roce 3000 př. Kr. dělali Číňané masáže určitých partií chodidel a dosahovali znamenitých výsledků léčení. Reflexivní terapie se používalo i v některých jiných zemích.

Spočívá v tom, že masáž jistých partií lidského těla se projevuje na jiných místech. Masáží příslušné partie chodidla se dosahuje dobrých léčebných výsledků v takových případech, jako je astma, stresové stavy, únava, bolesti hlavy apod. Už při masáži bolest v příslušném orgánu pozvolna zaniká podle toho, jak celý organismus upravuje fyziologickou nerovnováhu.

Jak si tento jev vysvětlit ve světle dnešní lékařské vědy? Je známo, že lidská kůže má společná nervová centra s vnitřními orgány. Reflexologie se zakládá na tom, že celé tělo je reprezentováno hlavně chodidly. Masírujeme-li příslušné partie, působíme tím na jisté vnitřní orgány.

Procedura masáže je velmi prostá. Pacient pohodlně sedí s volně přístupnými chodidly a řídí se připojenou kresbou a masíruje příslušné místo. Při masáži se bolest může projevit nejen na masírovaném místě, ale i v příslušném léčeném orgánu. Často se stává, že už po prvním léčebném zákroku bolesti poleví. Jak je vidět, popisovaná léčebná metoda je prostá. Pacient ji může uplatňovat sám bez pomoci druhé osoby. Stačí postupovat podle obrázků a naučit se masáži určité patrie chodidla.

Velice vhodná pro tyto partie chodidel je masážní kolébka pro nohy, která navíc podporuje lepší krevní oběh a brání otokům dolních končetin. Budete-li tuto formu léčby provádět pravidelně, určitě se brzy projeví výsledek.

Dlouhé vysedávání zatěžuje organismus tím, že je omezen průtok krve v dolních končetinách, žilní návrat krve k srdci je ztížen, nohy těžknou a otékají. Pro srdeční sval to znamená vyšší zátěž a při nepodepřených nohách je zatížena i bederní páteř. U osob s oslabenými žilními stěnami je to rizikový faktor pro vývin varifaxů (křečových žil).

Nejlepší obranou proti tomu je pohyb, který umožňuje lepší cirkulaci krve a brání jejímu hromadění v dolních končetinách. Nožní masážní kolébka provokuje pohyb nohou podobně, jako houpací křeslo povzbuzuje k houpání. Povědomý i vědomý pohyb nohou zaměstnává většinu nožních i lýtkových svalů, čímž podporuje lepší krevní oběh a brání otokům dolních končetin. Občasná masáž chodidel je prospěšná k osvěžení celého organismu. Pohyb dolních končetin při sezení přispívá k prevenci vývinu křečových žil. Tato kolébavá podložka má speciální funkci a osoby trpící onemocněním dolních končetin by měly její používání konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Externí odkazy na produkty