SYSTÉM Sedět - Ležet - Stát

Z Ergonomická encyklopedie - M1 Aréna
Přejít na: navigace, hledání
Znáte lepší řešení pro prodloužení životaschopnosti páteře a vůbec celého těla těch chudáků, kteří musí trávit u PC 8 a více hodin denně?
 
Sedet.jpg Lezet.jpg Stat.jpg
 
SEDĚT LEŽET STÁT
 


Sedět

Sedet.jpg

Pozici sedět známe každý. Z hlediska ergonomie určitě není vhodná pro celodenní práci bez přerušení. V sedě jsou nejvíce namáhány obratle a především nesprávným způsobem. Často jsou také stlačena stehna v podkolenní, takže krev z nohou do srdce se nevrací optimálně a mohou vznikat problémy typu křečových žil.

Další riziko nás v pozici v sedě čeká v oblasti krčních obratlů. Většina lidí má totiž stále monitor na jeho "tovární noze" a tudíž příliš nízko. Při práci s PC má tak skloněnou hlavu a svaly kolem páteře (v oblasti krčních obratlů) jsou extrémně namáhány.

Z hlediska fyziologie je pozice v sedě člověku nejméně přirozená. Naše tělo je stavěno spíše na chůzi a ležení.

Ležet

Lezet.jpg

Ačkoliv se některým může zdát pozice v leže jako výhradně relaxační, tak z hlediska ergonomie je úžasná hned z několika důvodů.

Tělo je mnohem méně stlačené oproti sedu. Úhel mezi stehny a trupem je větší než 90°, takže se více podobá vlastnímu spaní. Někomu se může zdát, že by v leže na židli ihned usnul, zapomíná ale na to, že jakmile se v leže naučí pracovat, tak jeho tělo nebude tak utahané a tudíž ani ospalé. (Vězte, že ti, co psali tento text polovinu času v práci leží a neusínají u ní ;-) Nejdůležitější ale na této poloze je minimální namáhání obratlů.

Aby mohl člověk u počítače ležet, musí jeho pracoviště obsahovat některé ergonomické doplňky:

Ti, kteří mají sedavé zaměstnání (jako účetní, architekti, projektanti) však tuto polohu bohužel moc nemohou využít.

Stát

Stat.jpg

Hlavní důvod k stání při práci s počítačem je změna zátěže těla. Při stání se totiž tělo zatěžuje přirozeným způsobem a svaly nám netuhnout tak, jako při sezení, či ležení. Změna, to je to slovo, protože naše tělo zvyklé na tuhnutí svalů a páteře v křesle (ano, většina lidí má bohužel stále křeslo) změnu a pohyb "zatraceně potřebuje". Držák LCD monitoru je sám o sobě jediné správné řešení proti zničení páteře (více v článku o držáku LCD monitoru). Verze M7 má však možnost přikoupení držáku klávesnice, čímž si může člověk k práci stoupnout.

Dnes už se nabízí jednodušší řešení v podobě elektricky výškově stavitelných stolů.

Externí odkazy na produkty

Externí články