Sedák

Z Ergonomická encyklopedie - M1 Aréna
Verze z 2. 5. 2010, 10:41, kterou vytvořil M1 (diskuse | příspěvky) (Pružinový sedák)
Přejít na: navigace, hledání
Ukázka sedáku (červeně svítící) LD STORM

Sedák je dotyková část židle, které je přichycena na mechanice. Je to podstatná část židle z hlediska ergonomie hned z několika důvodů.

Hloubka (délka) sedáku

Většina židlí má pro uživatele se středními a delšími stehny krátký sedák ve variantě bez posuvu a mnoho z nich má krátký sedák i ve variantě s posuvem (je důležité, aby vám sedák podepíral většinu délky stehen).

Většina židlí má dokonce i pro uživatele s krátkými stehny, ale velkou "zadnicí" sedák krátký.

Tvar sedáku

Některé sedáky mají nevhodný tvar molitanu, např. vpředu příliš tlustý či pevný a ostrý, který stlačuje zespodu přední část stehen (což je po čase nepříjemné - navíc to omezuje průtok krve atd, atd).

Problematické jsou i tzv. "plotýnkové" sedáky = vzadu se zvedající, rádoby podpírající spodní část páteře - ta nakloněná rovina nás v důsledku samozřejmě tlačí dopředu, což se ještě sčítá s působením tlaku opěráku směrem dopředu u synchronní mechaniky a výsledkem je neustálá potřeba poposedávání zpět dozadu, aby bederní opěrka měla vůbec smysl.

Ukázka sedáku židle THERAPIA BODY

Vůbec nejlepší se v této době zdá být sedák židle THERAPIA BODY.

  • má "uříznuté" boky vpředu, takže stehna nejsou stlačována
  • má vpředu tzv. "roztahovač", který nás nutí roztáhnout nohy, takže lymfa může lépe proudit
  • vzadu (pod zadnicí) má umístěny pružiny, díky kterým zapadneme do židle a nevyjíždíme z ní tak snadno

Sklon sedáku

Některé židle mají nevhodný úhel sklonu sedáku a to není jednoduché v obchodě zjistit, jelikož např. synchronní mechanika má tento úhel proměnný v závislosti na sklonu opěráku.

Vhodné je jemné ruční nastavení sklonu sedáku, ale málokterá židle (resp. mechanika) tuto schopnost má.

Některé židle mají pomalé (menší) naklánění sedáku (řeč je o synchronní mechanice při naklánění opěráku), to může někomu vadit vleže, kdy má pocit vyjíždění dopředu, není-li sedák dostatečně nakloněn.

Některé jednací židle mají sedák (vč. opěráku) nakloněný příliš dozadu a v kombinaci s malou výškou sedáku je pak problém cokoliv napsat na jednacím stole.

Výška sedáku

Mnoho židlí má nevhodnou výšku (přestože nastavitelnou v relativně velkém rozsahu).

Čalounění sedáku

Některé židle mají až nepříjemně tvrdé čalounění a jestliže zrovna nekopíruje naše křivky, může některé tkáně, např. pod sedacími a stehenními kostmi, příliš stlačovat - aby to však nebylo tak jednoduché, tak výrobci, kteří nabízejí tvrdé čalounění, tvrdí, že déle vydrží stejné (neprosedí se), naproti tomu jiní zase nabízejí měkké čalounění a tvrdí, že používají vysoce kvalitní pěny, které se nemění s časem - a teď babo raď ;-).

Rozumné (samozřejmě ne levné) řešení měkkosti x stálosti pěny nabízí firma PROWORK - u některých židlí integruje pod hýždě (pod část molitanu) ještě tzv. taškové pružiny (ocelové pružiny, jednotlivě oddělené textilním pouzdrem). Jedná se např. o 3 řady židlí THERAPIA.

U židlí se synchronní mechanikou jsou nebezpečné kluzké potahy, neboť pak nic netlumí tu nejhorší vlastnost synchronní mechaniky, totiž vysouvat nás ven ze židle (směrem dopředu).

Posuv sedáku

Dražší židle (všechny ergonomické) mají pod sedákem páčku, kterou se dá nastavit hloubka sedáku. Vhodné je to z toho důvodu, že každý má jinou postavu a tedy jinak dlouhé stehení kosti. Sedák by měl být tak vysunutý, aby jsem měli mezi jeho předkem a vnitřkem našeho kolenního kloubu cca 3 cm.

Síťovaný sedák

Výhody

  • jsou hygieničtější (roztoči...)
  • v létě určitě lépe klimatizují dotykové plochy lidského těla

Pružinový sedák

Některé lepší židle (například THERAPIA®) mají v sedáku v místě dosedu umístěny pružinky.

Související články