Výškově stavitelný stůl

Z Ergonomická encyklopedie - M1 Aréna
Přejít na: navigace, hledání

Správný stůl

Výzkumem bylo zjištěno, že výška sedáku vůči výšce stolu má být optimálně taková, aby klávesnice a myš byla v optimální dosahové zóně, což je oblast bezprostředně před trupem, kterou lze snadno rukama obsáhnout bez ohybu zápěstí či ramen. Při déletrvající práci v sedě s rukama mimo tuto zónu se vychylují ramena a zvyšuje se diskomfort a tenze v oblasti šíje a svalů ramenního pletence.

Jedním z nejdůležitějších činitelů je výška pracovní plochy stolu, která ovlivňuje polohu a sklon ramen, nadloktí, loktů, předloktí a rukou. Příliš vysoký stůl nutí k zvednutí ramen, paže v lokti svírající ostrý úhel a předloktí je stlačeno hranou stolu, což vede k iritaci přilehlých svalových skupin, omezeného průtoku krve a k bolestem, které zasahují až do šíjové oblasti. Snížení pracovní plochy vede k přirozenějšímu držení paží s úhlem v lokti větším než 90°, což odstraňuje jednu z hlavních příčin diskomfortu.

Přesně pro tento účel má M1 aréna v Praze elektricky stavitelný stůl - simulujeme na něm výšku stávajícího stolu zákazníka (nebo raději správnou výšku budoucího stolu ;-)

Výškově stavitelné stoly rozdělujeme na stavitelné pomocí:

  • nářadí
  • ruční kliky
  • elektromotoru

V uvedeném pořadí roste samozřejme i cena. Pomocí nářadí změníme výšku maximálně několikrát za život. Pomocí kliky se zdá být optimální (snadné a přitom levné). Jenže časem vyhraje naše lenost nad rozumem a nebudeme ochotni tak často měnit výšku, jak by bylo vhodné.