Změny

Přejít na: navigace, hledání

Sedák

Přidáno 4 666 bajtů, 8. 4. 2010, 17:25
[[Category:Části židle]]
[[Soubor:Sedak.jpg|thumb|Ukázka sedáku (červeně svítící) [http://www.m1.cz/kancelarske-zidle-ld-storm.htm LD STORM]]]
Sedák je dotyková část židle, které je přichycena na mechanice. Je to podstatná část židle z hlediska ergonomie hned z několika důvodů.
==Hloubka (délka) sedáku==
Většina židlí má pro uživatele se středními a delšími stehny krátký sedák ve variantě bez posuvu a mnoho z nich má krátký sedák i ve variantě s posuvem (je důležité, aby vám sedák podepíral většinu délky stehen).

Většina židlí má dokonce i pro uživatele s krátkými stehny, ale velkou "zadnicí" sedák krátký.

==Tvar sedáku==
Některé sedáky mají nevhodný tvar molitanu, např. vpředu příliš tlustý či pevný a ostrý, který stlačuje zespodu přední část stehen (což je po čase nepříjemné - navíc to omezuje průtok krve atd, atd).

Problematické jsou i tzv. "plotýnkové" sedáky = vzadu se zvedající, rádoby podpírající spodní část páteře - ta nakloněná rovina nás v důsledku samozřejmě tlačí dopředu, což se ještě sčítá s působením tlaku opěráku směrem dopředu u [[Mechanika#Synchronn.C3.AD_mechanika|synchronní mechaniky]] a výsledkem je neustálá potřeba poposedávání zpět dozadu, aby bederní opěrka měla vůbec smysl.
[[Soubor:Therapia-sedak.jpg|thumb|Ukázka sedáku židle THERAPIA BODY]]

Vůbec nejlepší se v této době zdá být sedák [http://www.m1.cz/kancelarske-zidle-pw-therapia-body.htm židle THERAPIA BODY].
* má "uříznuté" boky vpředu, takže stehna nejsou stlačována
* má vpředu tzv. "roztahovač", který nás nutí roztáhnout nohy, takže lymfa může lépe proudit
* vzadu (pod zadnicí) má umístěny pružiny, díky kterým zapadneme do židle a nevyjíždíme z ní tak snadno

==Sklon sedáku==
Některé židle mají nevhodný úhel sklonu sedáku a to není jednoduché v obchodě zjistit, jelikož např. synchronní mechanika má tento úhel proměnný v závislosti na sklonu opěráku.

Vhodné je jemné ruční nastavení sklonu sedáku, ale málokterá židle (resp. mechanika) tuto schopnost má.

Některé židle mají pomalé (menší) naklánění sedáku (řeč je o synchronní mechanice při naklánění opěráku), to může někomu vadit vleže, kdy má pocit vyjíždění dopředu, není-li sedák dostatečně nakloněn.

Některé jednací židle mají sedák (vč. opěráku) nakloněný příliš dozadu a v kombinaci s malou výškou sedáku je pak problém cokoliv napsat na jednacím stole.

==Výška sedáku==
Mnoho židlí má nevhodnou výšku (přestože nastavitelnou v relativně velkém rozsahu).

==Čalounění sedáku==
Některé židle mají až nepříjemně tvrdé čalounění a jestliže zrovna nekopíruje naše křivky, může některé tkáně, např. pod sedacími a stehenními kostmi, příliš stlačovat - aby to však nebylo tak jednoduché, tak výrobci, kteří nabízejí tvrdé čalounění, tvrdí, že déle vydrží stejné (neprosedí se), naproti tomu jiní zase nabízejí měkké čalounění a tvrdí, že používají vysoce kvalitní pěny, které se nemění s časem - a teď babo raď ;-).

Rozumné (samozřejmě ne levné) řešení měkkosti x stálosti pěny nabízí firma PROWORK - u některých židlí integruje pod hýždě (pod část molitanu) ještě tzv. taškové pružiny (ocelové pružiny, jednotlivě oddělené textilním pouzdrem). Jedná se např. o 3 řady židlí THERAPIA.

U židlí se synchronní mechanikou jsou nebezpečné kluzké potahy, neboť pak nic netlumí tu nejhorší vlastnost synchronní mechaniky, totiž vysouvat nás ven ze židle (směrem dopředu).

==Síťovaný sedák==
===Výhody===
* jsou hygieničtější (roztoči...)
* v létě určitě lépe klimatizují dotykové plochy lidského těla

===Nevýhody===
* jestliže rám, natahující síť, je nevhodně tvarovaný, může uživatele nepříjemně tlačit např. do pánevních kostí (je-li příliš úzký).
* horší je to ale s rovnoměrným rozkládáním tlaku - po dosednutí se totiž vytvoří jakási mísa, kde největší tlak cítíme na okrajích... a někteří odborníci tvrdí, že to může časem negativně ovlivnit vzájemnou polohu pánevních kostí, jakože ženy nebudou pak moci tak snadno rodit, chlapi budou chodit jak kachny apod.... běs a děs ;-)
* pro zimomřivé ženy je jeho velkou nevýhodou pocit chladu
* některé typy síťí údajně ničí oděv

==Související články==
* [[10 zásad ergonomie sezení]]
* [[Jak si vybrat ergonomickou židli k počítači]]
307
editací

Navigační menu