10 zásad ergonomie sezení

Z Ergonomická encyklopedie - M1 Aréna
Přejít na: navigace, hledání
Sedet.jpg
Ergonomie je, když máte pocit pohodlí i za 10, 20 let sezení na židli. Častokrát taková židle není pohodlná ze začátku, protože se naše zdeformované tělo nechce ihned přizpůsobit.


"Čím víc o židlích a ergonomii víme, tím víc víme, že nic nevíme. Víme ale, že víme víc, než mnozí jiní ;-)"


Předmluva

Er-vzorove-pracoviste.jpg
Standardní řešení.
I na sebechytřejší židli, je to stále jen sezení.

Ok-cruise-atlas-02.jpg

Japonské řešení
Na židli nelze sedět, jen ležet! :-( (další info)

Lezet.jpg
M1 řešení (bez modelky ;-)
viz SYSTÉM Sedět Ležet Stát

Jedno je jisté. Každý, kdo 8 hodin denně sedí, bude mít dříve či pozdeji zdravotní potíže. Jde pouze o to, aby to nebylo dříve, ale později.

Musíme si uvědomit, že evoluční výběr přírody nás nestihl vybavit páteří, určenou na dlouhodobé sezení. Naopak, ta ke zdravé funkci potřebuje pohyb, především pro zajištění stabilního přísunu tekutin do oblasti meziobratlovych plotének a pro posilování zádového svalstva. Kromě páteře jsou při sezení, hlavně špatném sezení, ohroženy i ostatní funkce našeho těla, ale to by vydalo na celou přednášku - vždyť někteří to mají jako hlavní zaměstnání.

Nemůžeme-li tedy nesedět, zkusme alespoň střídat polohu vsedě s polohou vleže a se stáním u vysokého prac. stolku, to vše doplněné častou chůzí (např. pro listiny do skříně - máme na mysli dnes tolik oblíbené stolové skříně, které působí přesně opačně), případně ještě klečením na klekačce, sezením na gymnastickém balónu, na židli Spinalis, či Swooper.

Jediným řešením, jak zároveň sedět a být v pohybu, je sedět tzv. DYNAMICKY. Jednoduše řečeno: čím méně páček na židli je nastaveno "napevno", tím více je sezení dynamické a zádové svalstvo lépe pracuje na udržování správné fukce páteře. Jinými slovy, "zdravá" židle (má-li toto spojení vůbec smysl - asi tak jako "zdravá" cigareta) umožňuje synchronní pohyb sedáku a zádové opěry spolu s tělem při permanentní opoře v zádové oblasti bez jakéhokoliv manuálního ovládání (= židle se synchronní mechanikou). Vedlejším efektem takové mechaniky je, že uživatel neztrácí čas složitým nastavováním.

Bohužel dalším vedlejším efektem synchronní mechaniky je, že se celou dobu sezení snaží nás VYTLAČIT ze sedáku směrem dopředu (aby nás pružina, tlačící zádový opěrák dopředu, mohla dostatečne podpírat ve svislé poloze, musí být nastavena relativně silně, jenže tím nás, při našem neustálém vrtění se, nepozorovaně posouvá vpřed). Nezbývá nám, než si třeba 50x denně poposednout opět dozadu - musíme si uvědomit, že nesedíme-li zcela vzadu, nemůže bederní opěrka neboli lordozní prohnutí zádového opěráku, vůbec správně působit-tlačit na bederní oblast naší páteře.

Ještě jedna důležitá informace: I na kvalitní židli dokáží někteří sedět špatně.

Dobrá rada na závěr: sledujte víc to, co je pod sedákem, něž pouhý vzhled židle. Že kvalita židle souvisí i s cenou, nemusíme snad zdůrazňovat.

Zásady správného sezení 10 + 1

1. Židle musí mít synchronní mechanismus

  • Při naklánění se dozadu - až lehnutí - se musí zvětšovat úhel mezi sedákem a opěrákem s tím, že se sedák mírně nakloní dozadu.
  • Synchronní mechanismus má jednu drasticky nebezpečnou vlastnost: snaží se nám posunout zadek dopředu, čímž popírá bod č. 4. (Musíme sedět vzadu). Lze tomu předejít nastavením slabšího přítlaku zádové opěry.
Pater-obratle.png

2. Opěrák musí být správně tvarovaný

  • Tj. s boulí v oblasti bederních obratlů (bederní opěrka), který správně kopíruje tvar naší páteře (viz. obr).
  • Vodorovný řez opěrákem by měl být konvexní a ne rovný, nebo dokonce konkávní (jako má bohužel většina židlí, například síťovaný opěrák nelze z principu vytvarovat konvexně) - protože by nás nutil se hrbit.

3. Sedák musí být správně tvarovaný

  • Tedy tak, aby nám při poloze vleže nestlačoval stehna zespodu.
  • Také nám musí bránit v klouzání zadnice dopředu (opěrák nás vyhání ze židle).

4. Musíme sedět vzadu

  • Doslova mít zadek narvaný úplně vzadu - a to nepodceňujme jako 90% lidí v ČR! Pokud sedíme poposunutí i o pár centimetrů více v předu, bederní opěra je pak k ničemu.

5. Mít monitor na inteligentním držáku

  • Držák monitoru musí umožňovat horizontální i vertikální nastavení.
  • Viz držák LCD monitoru.

6. Musíme sedět ve správné výšce

  • Tj. sedět co nejvýše, ale tak, aby ani při "lehnutí si", nebyla stlačena stehna zespodu přední hranou sedáku (tzn. při všech nakloněních musíme mít paty na zemi, popř. na podložce).
  • Další výhoda větší výšky sedu je menší stlačení vnitřností.
  • Sedíme-li příliš nízko, máme extrémně stlačené tkáně kolem sedacích kostí. A naopak, sedíme-li příliš vysoko, máme extrémně stlačené tkáně na spodku stehen - srdce pak není schopno "vytáhnout" krev zpátky z takto "uškrcených" nohou.

7. Stůl, resp. klávesnice musí být ve správné výšce

8. Područky musí podpírat pouze lokty, ne zápěstí

  • Područky by měly nadlehčovat ruce, aby nevisely celou vahou na páteři a zároveň být tak vzadu, abychom s nimi nenaráželi do stolu (nesmí bránit v přístupu ke stolu - musí tedy začínat až za břichem).

9. Co nejčastěji střídat polohu Sedět - Ležet - Stát

Více o tomto systému najdete v samostatném článku: SYSTÉMU Sedět Ležet Stát.

10. Tvůrčí pracovníci většinou potřebují podhlavník

  • Často přemýšlejí vleže, hlava by jim při neustálém lehání upadla na zem. Správný podhlavník tento problém řeší.

+ 11. Nejraději nesedět vůbec

... a když už neumíme vydělávat peníze jinak, tak alespoň sportovat. ;-)

Fámy o zdravém sezení

Fáma č. 1: "Síťovaný opěrák je správný, protože v létě nehřeje."

Z ergonomického hlediska je síťovaný opěrák špatná myšlenka. Nikdy z něho totiž nepůjde vytvarovat takový opěrák, který Vás správně podpírá, tedy: konvexní. Jediná jeho výhoda je tedy v tom, že v létě se v něm člověk "nepotí" - ačkoliv máme zkušenosti i takové, že lidé sedící u vzduchové ventilace si naopak stěžují na chlad.

Fáma č. 2: "Židli není nutno předem zkoušet!"

V Praze máme vystaveno cca 50 židlí. Když přijde človíček, tak mu většinou vyhovuje 1-2 z nich a to VĚTŠINOU úplně jiné, než si vybral na webu. Z toho plyne, JE BEZPODMÍNEČNĚ NUTNÉ SI ŽIDLI OSOBNĚ VYZKOUŠET! Věříme tomu, ze 99% lidiček, co si objednali někde židli bez vyzkoušení, s ní dnes nejsou spokojeni, nebo alespoň netuší, že s jinou by byli mnohem spokojenější...

Při zkoušení židlí si dejte u prodejců pozor, aby se Vám náležitě dlouho a individuálně věnovali. Výběr typu: "Tahle je určitě pro Vás!" je v dnešní době silně nedostačující. Bohužel u spoustu prodejců denně praktikován!

Až 60% našich zákazníků k nám přišlo na doporučení svých známých a to by samozřejmě nefungovalo, kdybychom je nepřesvědčili vyzkoušet si židli osobně a tím zaručit, že s ní budou spokojeni.

Fáma č. 3: "Sedák by měl být nakloněný mírně dopředu - je to zdravé na páteř."

Naklonit sedák by bylo rozumné, pokud bychom si na židli mohli sednout do polohy "na míči" (lze nastavit např. na židli HG ECO). Problém nastává, že nám zadek klouže dopředu a bederní oblast tak není podepřena.

Fáma č. 4: "Nejpohodlnější = nejzdravější."

Stejně jako zeleninový salát není tak příjemné jíst jako "vepřo-knedlo-zelo", tak není tak příjemné sedět na zdravé židli THERAPIA BODY, na rozdíl od "nezdravé" židle ODEON.

Dnes bychom to formulovali spíše takto: "Ergonomie je, když máte pocit pohodlí i za 10, 20 let sezení na židli. Častokrát taková židle není pohodlná ze začátku, protože se naše zdeformovaná kostra nechce ihned přizpůsobit."


Další zajímavé odkazy


Související články

Jak si vybírat správnou židli?

title=Ergonomická židle, aneb jak si vybrat správnou ergonomickou židli k počítači