Výškově stavitelný stůl

Z Ergonomická encyklopedie - M1 Aréna
Přejít na: navigace, hledání

Správný stůl

Výzkumem bylo zjištěno, že výška sedáku vůči výšce stolu má být optimálně taková, aby klávesnice a myš byla v optimální dosahové zóně, což je oblast bezprostředně před trupem, kterou lze snadno rukama obsáhnout bez ohybu zápěstí či ramen. Při déletrvající práci v sedě s rukama mimo tuto zónu se vychylují ramena a zvyšuje se diskomfort a tenze v oblasti šíje a svalů ramenního pletence.

Jedním z nejdůležitějších činitelů je výška pracovní plochy stolu, která ovlivňuje polohu a sklon ramen, nadloktí, loktů, předloktí a rukou. Příliš vysoký stůl nutí k zvednutí ramen, paže v lokti svírající ostrý úhel a předloktí je stlačeno hranou stolu, což vede k iritaci přilehlých svalových skupin, omezeného průtoku krve a k bolestem, které zasahují až do šíjové oblasti. Snížení pracovní plochy vede k přirozenějšímu držení paží s úhlem v lokti větším než 90°, což odstraňuje jednu z hlavních příčin diskomfortu.

Nejen pro tento účel má M1 Aréna v Praze elektricky stavitelný stůl - simulujeme na něm výšku stávajícího stolu zákazníka (nebo raději správnou výšku budoucího stolu ;-)

Výškově stavitelné stoly rozdělujeme na stavitelné pomocí:

  • nářadí (většinou nelze stát)
  • ruční kliky (většinou nelze stát)
  • plynového pístu (většinou nelze stát)
  • elektromotoru (u některých lze stát)

V uvedeném pořadí roste samozřejme i cena. "Pomocí nářadí" změníme výšku maximálně několikrát za život. "Pomocí kliky" se zdá být optimální (snadné a přitom levné). Jenže časem vyhraje naše lenost nad rozumem a nebudeme ochotni tak často měnit výšku, jak by bylo vhodné. "Pomocí plynového pístu" se zdá být ještě lepší, ale většinou u něho nelze stát a navíc musíme znát předem zatížení desky, abychom vybrali správnou sílu pístu, což je dost problematické. Jedině s elektrickým stolem jsme schopni TRVALE několikrát za den měnit výšku pro sed, leh nebo stání, případně i "rajtování" na míči, klekačce či na židli se sklopným sedákem. Nebo snad chcete tvrdit, že budete několikrát za den točit klikou několik desítek otáček, abyste si mohli stoupnout - nebuďte naivní ;-)

POZOR: nesetkali jsme se dosud s levným elektricky stavitelným stolem, který by byl i v nejvyšší pozici stabilní - toto je největší problém u stolů na stání (prostě za málo peněz málo muziky ;-) !!!

Z toho všeho plyne, že nejvhodnější je obyčejná obdelníková deska s kvalitním elektrickým podnožím...

Související články